Pisze i opowiada po arabsku i po francusku, czerpiąc z bogactwa północnoafrykańskiego i bliskowschodniego repertuaru i z własnej wyobraźni. Występuje na festiwalach sztuki opowiadania na całym świecie. Prowadzi warsztaty z konstruowania historii. Rozwija sztukę opowiadania w przestrzeniach muzeów, w relacji z eksponatami, m.in. w prestiżowym muzeum sztuki kultur pozaeuropjeskich Quai Branly w Paryżu.
„Pozwólcie mi mówić!” to spektakl narracyjny na podstawie autorskiej powieści Halimy Hamdane pod tym samym tytułem. Historia opowiada losy trzech pokoleń kobiet w pewnej marokańskiej rodzinie, w momencie, gdy okowy tradycji trzymają wciąż mocno, ale powoli nadchodzi czas wyzwolenia. Narracja jest prowadzona z perspektywy niewolnicy, która jest jednocześnie guwernantką, kucharką i strażniczką rodzinnych tajemnic. Kobiety opowiadają to, co niewysłowione, opatrują rany i otwierają szczeliny ku lepszej przyszłości.
- To adaptacja opowieści, która napisałam. To ciąg opowieści kobiet, w którym opowieścią ramową która była niewolnicą w Maroku w czasach, kiedy niewolnictwo tam jeszcze istniało. Została porwana jako dziecko, przewieziona, chowana w rodzinie i dzięki swojej inteligencji i umiejętności przystosowania się stała się w tym domu niezbędna. To bo było niezwykle, to to, że syn rodziny, w której ona służyła, zakochał się w niej. Ale mimo tej sytuacji ona została kobieta wolną, umiała się uwolnić od tej zależności, gdy mężczyzna zaczął się zachować w sposób, który jej nie odpowiadał. To prawdziwa historia przyjaciółki mojej matki. Zwłaszcza lubiła się śmiać, bo śmiech i ironia były dla niej bardzo ważne. A zawsze otaczało ją wiele kobiet, pytało o rady. W sumie jest to historia czterech kobiet - mówiła o spektaklu Halima Hamdane.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 15.11.2023
Godzina emisji: 15.15